Czarna bateria łazienkowa to nadal dość nietypowy element wystroju. Jednak wiele osób coraz śmielej decyduje się na to nietuzinkowe rozwiązanie. Jeszcze całkiem niedawno posądzono by nas o ekstrawagancję i brak gustu, ale dziś sytuacja zmieniła się diametralnie. Czarne baterie znalazły swoich zwolenników i pojawiają się w naszych domach. Do jakich wnętrz pasuje taka aranżacja? Jaką armaturę i dodatki wybrać? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!
Wystrój łazienki ma tak samo duże znaczenie, jak salonu, czy kuchni. W każdym z tych pomieszczeń domownicy muszą czuć się komfortowo i mieć możliwość wykonania codziennych czynności pielęgnacyjnych. I choć do tej pory w naszych łazienkach raczej dominowały klasyczne baterie, to być może przyszedł czas na radykalne zmiany i wybór czerni!
Baterie łazienkowe – rodzaje i użytkowanie
Z armatury łazienkowej każdy z nas korzysta przynajmniej kilka razy każdego dnia. Dlatego też powinno nam zależeć na jej funkcjonalności, wygodzie i komforcie, a stosunkowo często na oszczędności wody. Tak więc wszystko musi działać, jak należy i nie sprawiać nam większych trudności w obsłudze. Jednak nie bez znaczenia jest też wygląd baterii. W branży budowlanej i wnętrzarskiej dzieli się je na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są baterie naścienne, czasem nazywane także natynkowanymi. Wszystkie ich elementy umiejscowione są na zewnątrz i widoczne. Z kolei drugie to baterie podtynkowe. W tym przypadku dla naszego oka widoczne są jedynie części sterujące, czyli wylewka, uchwyty przyciski lub pokrętła. W drugim etapie przychodzi nam się zmierzyć z wyborem baterii jednouchwytowej lub ze wbudowanym termostatem. Druga opcja jest dla nas znacznie wygodniejsza, ponieważ przy pomocy jednego pokrętła można ustawić temperaturę, a drugiego ciśnienie strumienia wody. Obecnie na rynku jest tak szeroki wybór baterii różniących się np. sposobem montażu, kolorem bądź ceną, że naprawdę ciężko jest wybrać konkretny model, który dodatkowo będzie pasował do wystroju naszej łazienki.
Skąd wzięła się popularność czarnych baterii łazienkowych?
Baterie w kolorze czarnym najchętniej wybierają osoby, które stawiają na nowoczesny styl i szukają nietypowych rozwiązań, aby nadać charakteru łazience. Jest to doskonały wybór, jeśli podobają się nam mocne akcenty dekoracyjne, a zwykłe baterie wydają nam się po prostu nudne. Czarne zyskują na popularności głównie przez wzgląd na obecnie panujący nowy trend na minimalistyczne i wykonane w stylu loftowym wnętrza. Czarna armatura świetnie pasuje do łazienek, w których dominuje surowy lub naturalny klimat, czyli w połączeniu z betonem bądź drewnem. Poza tym stanowi ciekawy kontrast dla białych umywalek lub wanien.
W jakich wnętrzach stosować czarne baterie?
Tak naprawdę czarne baterie pasują do praktycznie każdej łazienki. Niezależnie od tego, czy będzie to bateria natryskowa i wannowa, wolnostojąca na podłodze, umywalkowa, sztorcowa, podtynkowa, czy naścienna. Specjaliści doradzają, aby bateria umywalkowa pochodziła od tego samego producenta i z jednej serii, co wannowa lub prysznicowa. Dzięki temu uda się stworzyć spójny design. Na szczęście w sklepach jest ogromny wybór, a w ofertach coraz częściej pojawiają się baterie właśnie w czarnym kolorze. Mimo że czerń i inne ciemne barwy z reguły są odradzane do małych łazienek, to w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Czarne elementy na tle białej ceramiki lub płytek będą prezentować się bardzo stylowo.
Jaką czarną baterię umywalkową i wannową wybrać?
Zarówno bateria do umywalki, jak i wanny powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też elegancka i wytrzymała. W związku z tym mechanizm przelewowy powinien być ceramiczny, a perlator, czyli niewielkie sitko odpowiedzialne za zwiększanie strumienia oraz napowietrzanie wody. Jest to bardzo ważne, ponieważ to głównie w perlatorze zbiera się osad i kamień, co wymaga częstszej wymiany. Jeżeli nie będzie można go zdjąć, to w razie nagromadzenia zanieczyszczeń będzie trzeba wymienić całą baterię. Mimo że nie jest to zbyt skomplikowane, to przecież nie ma sensu ponosić dodatkowych kosztów. Dlatego należy sprawdzić, czy można zdejmować perlator jeszcze przed zakupem. Kolejnym istotnym aspektem jest cena. Czarne baterie są droższe od tych klasycznych, ale za warto w nie zainwestować i nie oszczędzać. Do swojej łazienki warto wybrać armaturę dobrej jakości, aby mogła posłużyć nam przez kolejne lata. Niewątpliwie godne uwagi są baterie bezdotykowe. Działają na dość prostej zasadzie, a mianowicie przepływ wody rozpoczyna się w momencie, gdy czujnik wyczuje ruch.
Jak prawidłowo czyścić czarną baterię wannową i umywalkową?
Osoby, które zdecydowały się zamontować czarną baterię, sporadycznie jako jej wadę wskazują problematyczne czyszczenie, a przecież niezależnie od materiału lub koloru o przyłącza trzeba dbać. Przez wzgląd na kwestię higieniczną oraz estetyczną. Czarne baterie czyści się zupełnie tak samo, jak klasyczne. Należy unikać środków czyszczących, które w swoim składzie mają drobinki, ponieważ mogą one powodować zniszczenia na strukturze baterii. Najprostszy sposób na pozbycie się osadów z mydła i wody, to codzienne przecieranie armatury przy pomocy suchej i miękkiej szmatki.