Łazienka typu walk-in to nowoczesny format, w którym możemy spotkać łazienki małe i duże. W taki sposób można w dużej mierze zwiększyć miejsce w całej łazience i ją unowocześnić. W tym przypadku kabina również jest zbędna, a zastępują ją jedynie cienkie szyby. To rozwiązanie może ułatwić każdemu remont i organizacje łazienki.
Kabina prysznicowa bez brodzika to wbrew pozorom prosty do stworzenia projekt. Jak zorganizować odpływ? Jakie płytki wybrać na podłogę i ściany? Jak wygląda montaż? Wszystkie rozwiązania zostaną przedstawione w poniższym artykule.
Prysznic bez brodzika – jak się przygotować do stworzenia kabiny typu walk-in
W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce. Całość musi być umiejscowiona w rogu pomieszczenia. Takie położenie, ułatwi izolacje i stworzenie odpływu. Punkt odpływowy musi znajdować się u podstawy ściany, dlatego najprawdopodobniej trzeba będzie kuć, by zrobić miejsce na ułożenie rur, które finalnie dotrą do już stworzonego wcześniej odpływu kanalizacyjnego. Kierunek odpływu może docierać bezpośrednio do rur odpływowych głównych lub istniejących w mieszkaniu/domu (można je połączyć z tymi od ubikacji lub umywalki. Dużo prościej całą konstrukcję stworzyć już na etapie budowy. Do całości projektu dochodzi jeszcze kwestia doprowadzenia wody do natrysku oraz stworzenie odpowiedniego spadku (umożliwi spływanie wody do odpływu). Całe przygotowania należy zakończyć zmierzeniem, ile mm będzie mieć ścianka ze szkła. Dobrze dobrane wymiary ścianki pozwolą nie zalać łazienki podczas kąpieli.
Odpływ prysznicowe w płytkach – rodzaje
Są dwa typy odpływów. Wybór przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac może nam je finalnie ułatwić. Jakie są więc ich rodzaje?
- Odpływ punktowy – opiera się na syfonie i najczęściej znajduje się na środku całej strefy kąpielowej. Montaż odpływu tego rodzaju zmusza nas do stworzenia równomiernego spadku wokół całego odpływu. Wynika to z faktu, że odpływ u góry posiada kratkę, która jest lekko wystająca ponad podłogę.
- Odpływ liniowy – odwodnienie liniowe jest zdecydowanie łatwiejsze w samym stworzeniu. Oczywiście również, ważny jest spadek, ale w tym przypadku posadzka będzie nachylona tylko w jedną stronę. Całość tego rodzaju odwodnienia składa się na: kanał prysznicowy wbudowany w podłogę i ruszt na poziomie płytek.
Jak wybrać odpływ do kabiny prysznicowej bez brodzika?
To zależy od kilku czynników. Musimy ustalić, jak i gdzie położone są inne rury odpływowe. Jeżeli daleko od miejsca strefy kąpielowej, lepiej wybrać odpływ liniowy. W przypadku gdy kanalizacja znajduje się bliżej, wygodniej będzie poprowadzić rury pod podłogą. Przy wyborze odpływu należy skupić się również na wyborze dobrze wydajnego systemu odpływowego, by zapobiec zatrzymywaniu się wody.
Wybór płytek na podłogę i ściany
Tutaj należy skupić się na dwóch aspektach. Pierwszy to dobranie nie za dużych płytek. Większe najprawdopodobniej trzeba będzie przycinać, co za tym idzie – cały montaż potrwa dłużej. Drugi czynnik na który warto zwrócić uwagę to rodzaj płytek. Najrozsądniej będzie wybrać typ antypoślizgowy.
Jakie materiały są potrzebne do montażu kabiny prysznicowej?
- Płytki (mozaika dobrze przykryje spad)
- Dobry klej do płytek podłogowych
- Fuga
- Silikon
- Szklana ścianka (w sklepach można spotkać gotowe elementy otwartej lub zamkniętej kabiny tego rodzaju)
- Elementy odpływowe
- Odpływ liniowy lub punktowy
- Prysznic natryskowy z baterią (może być podtynkowy – montowany w ścianie)
- Wylewka betonowa
- Gips szpachlowy
- Krzyżyki do płytek
- Rury wielowarstwowe (jeżeli doprowadzasz wodę)
Jak zrobić prysznic bez brodzika?
Najlepiej jest usunąć jak największą ilość rzeczy z łazienki (jeżeli jest remont, a nie etap budowy). Zrobienie sobie miejsca ułatwi poruszanie się w pomieszczeniu.
1.Wykuj miejsce
Najpierw, należy wykuć przestrzeń na odpływ, który musi dotrzeć bezpośrednio do kanalizacji. Na tym etapie ważne jest, by w miejscu odpływu zostawić 2% spad aby woda, mogła spływać (jeżeli skujesz za dużo, możesz użyć wylewki betonowej do uzupełnienia braków). Pamiętaj o doprowadzeniu wody w odpowiednie miejsce pod cały prysznic.
2.Zamontuj odpływ i zakryj rury
Wedle instrukcji umieść odwodnienie na swoim miejscu, rury w ścianie zakryj gipsem szpachlowy, a w podłodze zalej wylewką betonową. Zaprawę zostaw do wyschnięcia. Co jakiś czas warto sprawdzić, czy płytki nie przesunęły się i nie opadły. Miejsce doprowadzenia wody również zakryj tak, aby wystawały tylko potrzebne do zamontowania prysznica końcówki.
3.Połóż płytki i postaw ściankę
Wybrane płytki odmierz i za pomocą kleju umieść na podłodze i ścianach. Ustaw je za pomocą krzyżyków. Ścianę umieść na lub między płytkami. Gdy klej pod płytkami wyschnie, usuń krzyżyki i szczeliny wypełnij fugą. Między ścianą łazienki a ścianami kabiny rozporwadź silikon z jednej i z drugiej strony. Czynność powtórz przy podłodze. Teraz możesz zamontować natrysk.
4.Gotowe!
Gdy wszystko już wyschnie (fugi i klej), możesz bez przeszkód rozpocząć aranżację reszty łazienki!
Kabina bez brodzika – wiele zalet, mało przeszkód
Łazienka z prysznicem bez brodzika to ułatwienie samo w sobie. Nie tylko względem montażu, ale i użytkowania. Takie rozwiązania pozwala zachować swobodę i eliminuje ograniczenia tradycyjnego brodzika!