Posiadacze niewielkiej łazienki bardzo często żyją w przekonaniu, że niewielka łazienka nie pomieści zarówno wanny, jak i prysznica. Nie jest to do końca prawda, ponieważ wystarczy odrobina wyobraźni i pomysłowości, aby zaaranżować funkcjonalne i stylowe wnętrze. Jak maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w poniższym tekście!
Mała łazienka nie jest prosta w aranżacji i zgodzi się z tym każdy architekt. Jednak z drugiej strony zwykle większa nie jest nam zwyczajnie potrzebna, bo częściej doceniana jest dodatkowa strefa do spędzania wolnego czasu. Jak wykonać samodzielnie aranżację łazienki z wanną i prysznicem o niewielkich rozmiarach?
Umieszczenie i eksploatacja wanny oraz prysznica
Jeżeli w jednej łazience ma stanąć wanna i prysznic, to w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy rzeczywiście metraż na to pozwala. Dobrym wyznacznikiem jest tzw. powierzchnia manewrowa, czyli wolne miejsce przed kabiną prysznicową lub wanną, gdzie można swobodnie stanąć, obrócić się, wytrzeć po kąpieli i ubrać. Funkcjonalność łazienki można sobie zapewnić poprzez umieszczenie obu sprzętów na jednej ścianie lub stworzenie dla nich wspólnej powierzchni manewrowej. Tak naprawdę wiele zależy od układu łazienki, jej kształtu oraz też rozmiaru. I tym sposobem udało nam się przejść do kolejnego istotnego aspektu, jakim jest eksploatacją wanny i prysznica. W przypadku, gdy domownicy znacznie częściej korzystają tylko z jednego urządzenia, to właśnie ono powinno być bardziej komfortowe, czyli po prostu większe. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór wanny asymetrycznej, czyli takiej, która zwęża się w stronę nóg. Niestety w małej łazience klasyczna wanna narożna zajmuje zbyt wiele miejsca i musi stykać się z dwoma ścianami, co dość konkretnie nas ogranicza.
Aranżacja niewielkiej łazienki z wanną i prysznicem – kolorystyka
Łazienka o niewielkich rozmiarach musi zostać optycznie powiększona, aby nas nie przytłaczała. Z tego względu najlepiej wybrać jasne kolory. Oczywiście doskonale sprawdzi się klasyczna biel, ale nie tylko. Równie dobrze będzie prezentować się beż, delikatne odcienie szarości lub błękitu. W zależności od wybranego stylu można urozmaicić wnętrze np. o elementy drewniane lub dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Przy urządzaniu łazienki bardzo często stosuje się wyłożenie ścian przy armaturze tymi samymi płytkami np. ciemniejszymi, a reszta pozostaje jaśniejsza. Jeżeli nasza łazienka nie ma nas przytłaczać, to dobrze jest wybrać meble także w jaśniejszych barwach i jak najbardziej minimalistyczne.
Jaki zestaw prysznicowy zastosować w małej łazience?
Wyżej wspomniano już, jaka wanna najlepiej nada się do naszej łazienki, ale pozostaje jeszcze kwestia prysznica. Ten również może być asymetryczne. Jednak taki wybór nie jest konieczny. Wystarczy bowiem wybrać prysznic bez brodzika. Jego największą zaletą jest to, że zajmuje mniejszą powierzchnię, jest wygodniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu w czystości. Alternatywą może być natrysk typu walk-in, czyli otwarty. Jest bowiem pozbawiony drzwi, a jego obramowaniem są szklane ścianki. Przy niewielkim wnętrzu lepiej zrezygnować z parawanów, przesuwanych drzwi lub materiałowych zasłon. Nie tylko nie są one mniej praktyczne, ale jednocześnie zabierają cenną przestrzeń. Kiedy brakuje nam jakiegoś ciekawego elementu dekoracyjnego, to można zdecydować się na baterię w nietypowym kolorze np. czarnym lub miedzianym. Będzie stylowo kontrastowała z jasnymi ścianami i armaturą. Trzeba jednak pamiętać, aby we wszystkich sprzętach zamontować taką samą. Nie pomijając przy tym umywalki.
Aranżacja małej łazienki z wanną i prysznicem – podłoga
W naszej aranżacji nie można zapomnieć o podłodze. Warto zastanowić się wcześniej, czy ma ona być w tych samych kolorach co ściany, czy może nieco innych. Interesująco prezentują się wszelkiego rodzaju mozaiki, szachownice, czy też drewnopodobne płytki lub terakota położona w poprzek. Większą przestronność mogą nam również zapewnić kafle w dużym formacie. Dzięki temu zabiegowi zmniejszy się liczba fug, czyli łączeń, co dodatkowo optycznie powiększy każdą łazienkę. Ważne jest także to, aby na podłodze znalazło się, jak najmniej przedmiotów. Można je schować do szafek lub ustawić na półkach. Zresztą w wielu przypadkach zdarza się tak, że pomijane są skosy na ścianach lub wnęki, a przecież są świetnym miejscem na zagospodarowanie.
Wystrój łazienki – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Nasze inspiracje i pomysły to jedno, ale każdy człowiek ma inne potrzeby i oczekiwania wobec własnej łazienki, co jest zupełnie naturalne. W takiej sytuacji warto rozmieścić wszystkie urządzenia według swojego pomysłu. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że łazienka to miejsce, gdzie domownicy mogą się relaksować, odpocząć po ciężkim dniu, czy pozwolić sobie na chwilę zadumy. Do tego potrzebny jest, chociaż kawałek miejsca. Dlatego odpowiednie ulokowanie niezbędnych przedmiotów musi przebiegać z rozmysłem i z uwzględnieniem potrzeb każdego użytkownika łazienki.