Menu Zamknij

Wąska łazienka z prysznicem – inspiracje i porady

Wąska łazienka z prysznicem – inspiracje i porady

Nie ma się co oszukiwać, wąska łazienka jest trudna w aranżacji. W końcu muszą zmieścić się w niej wszelkie niezbędne sanitariaty, szafki i inne elementy takie jak lustro, czy pralka. Na szczęście istnieje kilka trików, które umożliwiają urządzenie pomieszczenie w sposób funkcjonalny i elegancki. Jak to zrobić? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Wąska lub mała łazienka zawsze stanowi wyzwanie, dlatego nie zawsze możliwe jest samodzielne wykonanie aranżacji. Jednak warto podjąć się tego zadania. Zwłaszcza po zapoznaniu się z obowiązującymi aktualnie trendami i pomysłami.

Wąska łazienka – kolorystyka ścian

Łazienka niewielkich rozmiarów wymaga sporego zaangażowania i wyobraźni. Nie wystarczy bowiem nieprzemyślane wstawienie całego wyposażenia i stwierdzenie, że jakoś to będzie. W tym przypadku niezbędne są racjonalne wybory. W pierwszej kolejności należy zdecydować, jakie barwy będą dominowały na ścianach. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, dlatego trzeba wybierać się właśnie do tych o małym metrażu. Wbrew pozorom niekoniecznie trzeba ograniczać się jedynie do klasycznej bieli, choć nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli nasz a łazienka ma być nieco bardziej kolorowa, to doskonale sprawdzi się także beż, czy pastelowe odcienie np. zieleni lub niebieskiego. Wielbiciele ciemnej glazury nie muszą się martwić, ponieważ i dla nich znalazło się rozwiązanie. Mianowicie można położyć ciemniejsze płytki na jednej ze ścian, dokładnie węższej, a na pozostałych jaśniejsze. Tak samo, jak przy wyłącznie jasnych barwach, łazienka wizualnie się powiększy. Jednak pod warunkiem, że płytki będą minimalistyczne i miały gładką powierzchnię. Inne będą zaburzać cały wystrój i optycznie ograniczać wolną przestrzeń. Dobrym sposobem na powiększenie wąskiego pomieszczenia jest też wykorzystanie przyciągających wzrok wzorów geometrycznych.

Jak sprawić, aby łazienka wydawała się większa? Wybór odpowiedniej podłogi

Sam wybór płytek ściennych to tak naprawdę dopiero pierwszy krok. Do tego, aby łazienka wydawała się większa, niezbędny jest także wybór odpowiedniej podłogi. Mogłoby się nam wydawać, że przecież nie ma ona szczególnego znaczenia, ale nic bardziej mylnego. Wraz ze ścianami musi tworzyć spójną całość. Do wyboru jest kilka interesujących rozwiązań. Optycznie powiększają przestrzeń:

  • Drewnopodobne płytki podłogowe lub terakota ułożona w poprzek.
  • Czarno-biała szachownica na podłodze.
  • Kafle w dużym rozmiarze. Ich położenie pozwala na zmniejszenie ilości fug, które są odpowiedzialne za skracanie i pomniejszanie łazienki.
  • Ograniczona liczba przedmiotów ustawionych na podłodze. Im mniej, tym lepiej. Dlatego warto zastanowić się nad podwieszanymi szafkami bądź zabudową.
  • Ustawienie wszystkich potrzebnych przedmiotów na jednej ścianie. W ten sposób wchodząc do łazienki, nie trzeba okrążać danego sprzętu i wystrój jest bardziej ustawny. Dobrze zagospodarowana przestrzeń umożliwi jej otwarcie i większą swobodę poruszania się, co jest niezwykle ważne przy małych bądź wąskich pomieszczeniach.
  • Rozwiązania 2w1. Połączenie niektórych elementów wyposażenia łazienki może mieć duży wpływ na przestronność i poprawić proporcje. Świetnie może sprawdzić się podwieszane WC z funkcją bidetu lub lustro z szafką i oświetleniem np. kinkietami
  • Jasne dodatki oraz chemia i kosmetyki schowane w szafkach.

Jak wiać, urządzenie wąskiej łazienki całkowicie wpasowuje się w styl skandynawski. W tym przypadku nie ma innego wyboru, jak postawić na minimalizm. Tylko tak można zyskać funkcjonalność i zapewnić sobie wygodne korzystanie z pomieszczenia.

Jak urządzić niewielką łazienkę? Wanna kontra prysznic

Chociaż teoretycznie łazience o wąskich rozmiarach można zamontować wannę, to prysznic sprawdzi się dużo lepiej, ponieważ zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Głównie dlatego, że brodzik jest krótszy i na ścianie można również np. powiesić umywalkę. Poza tym jest mniej problematyczny, jeśli chodzi o wpasowanie go do tam, gdzie ciężko jest w praktyczny sposób zagospodarować daną przestrzeń. Wybierając kabinę prysznicową, warto zadbać o odpowiednie, a więc przeszkolone drzwi. To rozwiązanie sprawi, że światło będzie się odbijać i sprawiać, że łazienka się optycznie poszerzy. Prysznic powinien znajdować się na krótszym boku pomieszczenia, najlepiej w jego głębi. Ciekawą alternatywą są kabiny typu walk in, czyli z otwartą konstrukcją.

Wąska łazienka z prysznicem – oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie to połowa sukcesu. Im więcej światła, tym lepiej i to nie tylko ze względu na naszą wygodę, ale również triki aranżacyjne. Równomiernie rozmieszczone kinkiety lub lampy wiszące nad lustrem naprawdę potrafią zdziałać cuda. W wąskich pomieszczeniach zwłaszcza tak specyficznych, jak łazienka niekoniecznie muszą zostać zawieszone lampy sufitowe. Zamiast jednego źródła światła, można postawić na kilka mniejszych, dzięki czemu nie będzie ono ostre i rażące w oczy, a miękkie, rozproszone i jednocześnie intensywne. Bardzo stylowo prezentują się też listwy LED zamontowane na meblach łazienkowych i półkach.