Nasze łazienki różnią się od siebie. Czasami jest to kwestia metrażu, innym razem rozmieszczenia sprzętów czy wyboru konkretnego stylu urządzania. Są jednak i takie pomieszczenia, których z reguły unikamy – mowa tutaj między innymi o wąskiej łazience. Uważa się, że tego rodzaju przestrzeń jest niezwykle trudna w aranżacji. Czy to prawda? W tym artykule dowiesz się, co zrobić, aby niewielka i wąska łazienka wciąż pozostawała komfortowa w jej użytkowaniu!
Wąska łazienka – dlaczego jej unikamy?
Niewiele osób decyduje się na posiadanie wąskiej łazienki. Czasami jest to jednak coś, na co nie mamy większego wpływu, a zwłaszcza jeżeli decydujemy się na zakup wykończonego mieszkania. Jeżeli nie mamy możliwości wprowadzenia większych zmian, jedyne, co możemy zrobić, to zaakceptować dany stan rzeczy i zastanowić się, co może sprawić, że użytkowana przestrzeń będzie dla nas komfortowa.
Na samym wstępie warto jednak zrozumieć, dlaczego wąskie łazienki są owiane złą sławą. Mowa tutaj między innymi o problematycznym ustawieniu wyposażenia, które może utrudniać poruszanie po pomieszczeniu. Jeżeli nie decydujemy się na zabudowę tworzoną na wymiar, zapewne będziemy mieć problem ze znalezieniem takich elementów wyposażenia, które wpasują się idealnie w urządzaną przez nas łazienkę. Wiele będzie zależało jednak od tego, czy dokładnie zaplanujemy nasze działania. Co możemy zrobić, aby wyposażyć to pomieszczenie możliwie jak najlepiej?
Jak urządzić wąską łazienkę?
Podczas urządzania wąskiej łazienki nie obędzie się bez wcześniej przygotowanego planu. Nie ma tutaj miejsca na pomyłki czy niedokładnie wymierzone meble. Wszystko powinno być zaplanowane co do centymetra. Przede wszystkim ważna będzie dla nas nie tylko szerokość, ale też wysokość. W wąskich łazienkach warto pamiętać o tym, aby odpowiednio zagospodarować ściany od ich podstawy aż po sam sufit. Co to oznacza?
Zamiast szerokich szafek z szufladami lepiej postawić na wąskie, ale wysokie słupki. Idealnie sprawdzą się tutaj także szafki wiszące. Na wyższych półkach ustawiajmy te rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień. Będą to między innymi zapasy środków chemicznych, papieru czy dodatkowe ręczniki dla gości. W wąskich łazienkach nie możemy sobie pozwolić na sprzęty i meble o dużej głębokości. Starajmy się – w miarę możliwości – wybierać raczej te, które zostały przygotowane właśnie do niezbyt ustawnych pomieszczeń. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy rozważyć zakup mebli tworzonych na wymiar.
Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, warto na jednej ze ścian zainstalować lustro. To sprawdzony sposób, który pozwoli nam również na lepsze doświetlenie łazienki. Odbijające się w tafli źródło światła sprawi, że korzystanie z wnętrza będzie znacznie przyjemniejsze. Kolejnym trikiem, który warto zastosować w wąskich pomieszczeniach, jest pomalowanie go dwoma kontrastującymi ze sobą kolorami farb. Ważne, aby jaśniejszy odcień znalazł się na dłuższych ścianach.
Niezbędne wyposażenie w każdej łazience
Nie da się ukryć, że aby łazienka była odpowiednio wykończona i gotowa do użytku, to muszą znaleźć się w niej pewne elementy wyposażenia. Bez wątpienia będzie to sedes, umywalka oraz wanna lub prysznic. W przypadku tego ostatniego elementu wiele zależy od tego, jakie są nasze preferencje. Są również osoby, które decydują się na zainstalowanie specjalnej wanny wraz z zamykaną kabiną.
Powyższe elementy są absolutnym minimum. Ale co jeszcze znajdziemy w wielu łazienkach? Będą to na pewno szafki odpowiednie do przechowywania kosmetyków i środków chemicznych, ale również pralki i suszarki. Możemy co prawda rozważyć przeniesienie wspomnianych urządzeń do przedpokoju bądź kuchni, jednak nie każdemu takie rozwiązanie pasuje. Czy jest jednak pralka, która idealnie sprawdzi się w wąskiej łazience?
Pralka otwierana od góry, czyli najlepszy wybór do wąskiej łazienki
Doskonałym wyborem będzie zakup takiego urządzenia, jak pralka otwierana od góry. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy martwić się, że znajdujące się z przodu drzwiczki utrudnią nam poruszanie się po wolnej przestrzeni. Nie zahaczymy o nie i nie uszkodzimy ich w ten sposób. Tutaj warto mieć na uwadze, że po skończonym praniu warto wywietrzyć bęben, a to może być problematyczne w przypadku klasycznego wariantu otwieranego właśnie od przodu.
Ale czy takie modele mogą oferować nam równie wiele pod względem wyposażenia? Jak najbardziej! Wystarczy przyjrzeć się bliżej ofercie szwedzkiej marki Electrolux. Doskonałym przykładem będzie Pralka SensiCare 600 6 kg, która posiada system SensiCare. W tym przypadku to urządzenie dostosowuje za nas odpowiednie parametry cyklu. Tymczasem opcja Eco TimeManager zapewnia energooszczędne pranie.
Decydując się na pralkę ładowaną od góry, nie musimy martwić się o to, że załadunek będzie znacznie mniejszy. Możemy wybrać na przykład model SteamCare 700 7 kg. To nowoczesne urządzenie posiada system SteamCare, który zmniejsza o jedną trzecią ilość zagnieceń na praniu. W jaki sposób? W ostatniej fazie programu pralka wprowadza do bębna parę, która znacząco wygładza tkaniny. To i wiele więcej mają do zaoferowania właśnie produkty firmy Electrolux.