Menu Zamknij

Jakie cechy powinno mieć dobre oświetlenie nad lustrem do łazienki?

Wybór lampy łazienkowej może być problematyczny, ale jest konieczny. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje oświetlenia o ciekawych kształtach i rozmiarach. Jednak nie każde z nich będzie pasowało do konkretnej łazienki. Jak wybrać lampę nad lustro? Jakimi czynnikami kierować się podczas zakupów? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu! Koniecznie się z nim zapoznaj!

Oświetlenie łazienkowe odgrywa kluczową rolę. Musi nie tylko dobrze prezentować się wizualnie, ale też spełniać Twoje oczekiwania i być jak najbardziej funkcjonalne. Nieodpowiednio dobrane sprawi, że codzienne, rutynowe czynności staną się dla Ciebie prawdziwą udręką. Sprawdź, czym powinna cechować się lampa łazienkowa nad lustro!

Dlaczego oświetlenie lustra ma tak duże znaczenie?

Łazienka to najbardziej specyficzne i jednocześnie użytkowe pomieszczenie w domu. To właśnie w niej każdego ranka przygotowujesz się do pracy, a wieczorem do snu. Bardzo ciężko wyobrazić sobie golenie, czesanie włosów, czy nakładanie makijażu bez odpowiedniego światła. Niestety lampa sufitowa nie jest wystarczalna, ponieważ jej przeznaczeniem jest równomierne oświetlenie całej łazienki. Tym sposobem do lustra dociera tylko nieznaczna część światła. Natomiast do wspomnianych zabiegów pielęgnacyjnych niezbędna jest znacznie większa ilość. Dlatego wybierając lampy do łazienki, staniesz przed trudnym zadaniem, a szeroki wybór asortymentu wcale Ci go nie ułatwi. Na szczęście istnieje kilka cech, którymi możesz się kierować i kupić idealne oświetlenie do łazienki.

Gdzie umieścić oświetlenie łazienkowe?

W pierwszej kolejności musisz zdecydować o tym, gdzie chcesz umieścić dodatkowe źródło światła. Przemyśl ten aspekt bardzo dokładnie i zapewnij sobie pełną funkcjonalność łazienki. Powinieneś móc w swobody sposób wejść do wanny, sięgnąć do szafek, umywalki lub na półkę bez obaw, że potrącisz lampę i zrobisz sobie krzywdę. Oświetlenie do łazienki musi także współgrać z sufitowym. Dlatego weź pod uwagę rozmiar oraz kształt lustra. Jeśli jest wąskie i pionowe, to możesz wybrać np. kinkiet łazienkowy umieszczany po obu jego stronach. Natomiast lustro szerokie i poziome będzie wymagało zamontowania lampy powyżej jego oprawy. Boczne lampy bez przeszkód możesz powiesić na wysokości swoich oczu, a te nad lustrem około 20 cm powyżej własnej głowy.

Barwa i natężenie oświetlenia do łazienki

Barwa światła w łazience nie powinna zbytnio odbiegać od naturalnej. Dlatego najlepiej sprawdzą się lampy o chłodnej barwie i żarówki o temperaturze około 4000 K. Ciepłe światło nie nadaje się do łazienki, ponieważ może zmieniać kolor cery i rzucać na skórę cienie, co spowoduje, że wykonany makijaż, czy inne zabiegi pielęgnacyjne będą zupełnie inaczej prezentować się po wyjściu z domu. Drugą istotną cechą jest wybór natężenia żarówek. Optymalne będą te, które mają od 500 do 1000 luksów (lx). Nie będą bowiem powodowały zbyt silnego rozświetlania cery i ostrego blasku rażącego w oczy. W przypadku, gdy jesteś przekonany, że światło w łazience jest zbyt mocne, to dobrym sposobem na jego złagodzenie będzie zastosowanie np. kinkietów z mleczną oprawą lub LED.

Bezpieczeństwo i wygoda lampy do łazienki

Kinkiet nad lustro w łazience lub lampa muszą być przede wszystkim bezpieczne dla Ciebie i pozostałych domowników. Dlatego niezależnie od tego, czy będziesz kupować je w sklepie internetowym, czy też stacjonarnym, sprawdź, jaka jest ich odporność na wilgotność. W końcu podczas kąpieli, mycia zębów bądź włosów nie trudno o pochlapanie niektórych elementów, co może skutkować nawet zwarciem. Wybrane przez Ciebie produkty powinny mieć szczelność oznaczoną wartością minimum ip44. Jeżeli nie możesz znaleźć takiej informacji w ofercie lub na opakowaniu, to dopytaj sprzedawcę. Dla własnej wygody upewnij się też, gdzie będzie znajdował się włącznik. Kinkiet łazienkowy nad lustro powinien być łatwy w użytkowaniu, czyli umożliwiać Ci włączenie bez większego wysiłku lub sięgania. Ciekawym rozwiązaniem, które coraz częściej oferują sklepy, są lampy do łazienki nad lustro z czujnikiem ruchu. Doskonale sprawdzają się, kiedy w nocy musisz skorzystać z toalety lub zdarza Ci się zapomnieć zgasić światło.

Rodzaje oświetlenia łazienkowego nad lustro

Chociaż wstępnie wspomniano już, jakie rodzaje oświetlenia lustra łazienkowego można wymienić, to warto zebrać tę wiedzę w jednym miejscu. Wyróżnia się następujące modele oświetleniowe:

  • Lampy natynkowe/wpuszczane. Przeznaczone są raczej do małych pomieszczeń. Przez wzgląd na różne warianty będą pasować do każdego designu.
  • Kinkiety. Najchętniej wybierane są te z możliwością włożenia żarówki LED. Cechuje je stosunkowo niska cena, stylowy wygląd, różne oprawy i kształty.
  • Oczka stropowe są to niewielkie lampki, które montowane są w suficie. Oświetlenie lustra w łazience przy ich pomocy wymaga umieszczenia ich w większej ilości, ale efekt jest niesamowity.
  • Lampy wiszące i żyrandole. Dedykowane właścicielom dużych pomieszczeń. Mogą mieć proste, tradycyjne, loftowe lub bardziej eleganckie oprawy.