Menu Zamknij

Łazienka na poddaszu – inspiracje i pomysły

Aranżacja łazienki na poddaszu to wcale nie taka prosta kwestia. Często trzeba się uciec do bardziej niestandardowych i kreatywnych rozwiązań oraz trików, które pozwolą wykorzystać wszelkie zakamarki, a dodatkowo sprawią, że pomieszczenie będzie się prezentowało nowocześnie i schludnie. Warto zapoznać się z najciekawszymi inspiracjami. 

Łazienka na poddaszu – jak wykorzystać skosy 

Największą trudność w aranżacji pomieszczeń znajdujących się na poddaszu oczywiście sprawiają skosy. Jednak stosując kilka sprawdzonych trików można je w pełni wykorzystać. Wiele zależy jednak od tego na jakiej wysokości zaczynają się skosy i pod jakim kątem są nachylone. Najwięcej problemów z aranżacją jest wtedy, gdy skosy zaczynają się na wysokości 190 cm od podłogi. W takiej sytuacji jedną z możliwości jest po prostu umieszczenie wanny w takim miejscu. Można zdecydować się na ten krok, nawet kiedy wysokość ściany ma tylko 75 cm. Jeśli wykorzysta się kilka ciekawych rozwiązań dekoracyjnych, można w ten sposób stworzyć naprawdę przytulny kącik. 

Aranżacja łazienki na poddaszu – o czym pamiętać?

Łazienka na poddaszu ma bardzo duże możliwości aranżacyjne. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka prostych wskazówek. Jeżeli łazienka ma niewielkie rozmiary, a skosy sprawiają, że optycznie wydaje się ona jeszcze mniejsza, dobrym pomysłem jest zastosowanie luster. Odbijają one światło, sprawdzają, że wnętrze staje się jaśniejsze i bardziej przestronne. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie na ścianie pod skosem dużego, poziomego lustra. 

Pomieszczenie można także optycznie powiększyć po przez wykorzystanie jasnych kolorów płytek. W ten sposób wnętrze nie będzie zbytnio przytłaczające. Kluczem do stworzenia idealnej łazienki na poddaszu tak jak wspomniano wcześniej jest umiejętne wykorzystanie przestrzeni pod skosami. Oprócz rozwiązania z wanną, można też umieścić tam miskę WC lub bidet. 

Planując aranżację pomieszczenia trzeba też zaplanować, gdzie będzie się znajdowała umywalka. Najlepiej jeśli nie będzie się ona znajdowała przy ścianie ze skosem. Ważne jest zapewnienie możliwości komfortowego korzystania z umywalki, a także lustra, które najczęściej znajduje się nad nią. Jednak, aby dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń, miejsce pod skosem można przeznaczyć na przedłużenie blatu, na którym można przechowywać kosmetyki, ręczniki czy inne artykuły znajdujące się w łazience. 

Łazienka z wanną na poddaszu 

Jak już wcześniej wspomniano, decydując się na aranżacje łazienki z wanną, można ją umieścić pod skosami tym samym wykorzystując tą trudną do urządzenia przestrzeń. W sklepach dostępne jest bardzo dużo modeli, które świetnie się sprawdzą właśnie pod skosami. 

Oczywiście umieszczenie wanny na ścianie pod skosami nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Jeśli skosy są bardzo niskie, albo po prostu takie są preferencje inwestora, można umieścić ją na przeciwległej ścianie natomiast pod skosami zamontować półki, czy regały albo np. bidet. 

Łazienka z prysznicem na poddaszu 

Jeżeli łazienka na poddaszu jest dość duża, można też zdecydować się na wykorzystanie kabiny prysznicowej. Można umieścić ją na kilka różnych sposobów. Największe możliwości aranżacyjne oraz największą wygodę daje kabina prysznicowa, która znajduje się w rogu pomieszczenia tam gdzie nie ma skosów. Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala to nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić tam większy model kabiny. 

Prysznic w łazience na poddaszu można także umieścić we wnęce lub nawet postawić ściankę działową. Dzisiejsze możliwości dają także możliwość zamówienia kabiny prysznicowej na wymiar, dzięki czemu bez problemu zaaranżuje się nawet najtrudniejsze przestrzenie. 

Łazienka na poddaszu w stylu nowoczesnym 

Świetnym rozwiązaniem jest urządzenie łazienki na poddaszu w stylu nowoczesnym. Specyficzny układ pomieszczenia, sprawia, że idealnie będą pasowały jasne kolory oraz minimalizm. W ten sposób można optycznie powiększyć pomieszczenie i sprawić, że nie będzie się ono prezentowało zbyt chaotycznie. 

Dużą rolę odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie. W łazience na poddaszu świetnie sprawdzą się diody led umieszczone pod skosami. Będą one dodatkowym doświetleniem pomieszczenia, a także pozwolą stworzyć niepowtarzalny klimat. Nie można także zapomnieć o światłach obok luster. W tym celu najlepiej sprawdzą się kinkiety. 

Urządzenie łazienki na poddaszu może być dość problematyczne. Przed rozpoczęciem działania należy jednak opracować plan, który pozwoli wykorzystać potencjał pomieszczenia. Dobrze wykorzystane skosy mogą sprawić, że pomieszczenie będzie się prezentowało naprawdę ciekawie i atrakcyjnie. Warto także pamiętać, że urządzając łazienkę na poddaszu należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie oświetlenie. Może ono stworzyć niepowtarzalny klimat, a także optycznie powiększyć pomieszczenie.